Daily Programs and Fitness

Daily Wellness Activities

Activities listed here are included in our Monthly Fitness Access Pass or can be paid for individually for $8 per activity with the exception of Armchair Ex, Meditation and Table Tennis which are included in general NSC membership. 

Monday

8am Open Swim/ 1 Lap Lane

9am Strength Training

9am Aquacise

9am Intermediate Qigong

10am Strength Training

10am Beginner Qigong

10am Water Volleyball

10:15am Armchair Exercise

10:30am Aquatic Ageless Ex

11:15am Chair Strength & Tone

12pm Lap Swim

1pm Aquacise

2pm Yoga

 

Tuesday

8am Open Swim/ 1 Lap Lane

8:45am jazzercise lo

9am Pilates

9am Open Swim/ 1 Lap Lane

10am Water Volleyball

10:15am Armchair Exercise

10:30am Aquatic Ageless Ex

11:15am Zumba Gold

12pm Lap Swim

12:30pm Table Tennis

1pm Open Swim/ 1 Lap Lane

Wednesday

7:50am Resistance Band

8am Aquacise

9am Resistance Band

9am Aquacise

9am Strength Training

10am Strength Training

10am Water Volleyball

10:15am Armchair Exercise

10:15am Yoga

10:30am Aquatic Ageless Ex

12pm Lap Swim

1pm Open Swim/ 1 Lap Lane

1pm S.A.I.L

2:30pm Country Line Dance

Thursday

8am Open Swim/ 1 Lap Lane

8:45am jazzercise lo

9am Chair Strength Training

9am Open Swim/ 1 Lap Lane

10am Resistance Band

10am Water Volleyball

10:15am Armchair Exercise

10:15am Pilates

10:30am Aquatic Ageless Ex

11:15am Zumba Gold

11:30am Meditation

12pm Lap Swim 

12:30pm Table Tennis

1pm Open Swim/ 1 Lap Lane

Friday

8am Aquacise

8:45am S.A.I.L

8:45am Yogalates

9am Aquacise

10am Strength Training

10am Intermediate Qigong

10am Water Volleyball

10:15am Armchair Exercise

10:30am Aquatic Ageless Ex

11am Beginner Qigong

12pm Lap Swim 

12:3opm Table Tennis

1pm Aquacise

Fitness Center Hours

Monday – Friday

7am to 3pm

Gore Therapuetic Pool Hours

Monday – Friday

8am to 2pm

Daily Programs

Monday

9:30am Mah Jongg

12pm Computer Lab Open Session

12:30pm Bridge

12:30pm Rummikub, Scrabble & Board Games

Tuesday

10am Discussion Group

10am Computer Lab Open Sessions

12:30pm Shuffleboard

1pm Beginner Chinese

1pm Great Courses

2pm Advanced Chinese

Wednesday

12:30pm Adult Coloring

12:30pm Pinochle

12:30pm Bridge

12:45pm Bingo

Thursday

10am Songbirds

11am Jewelry Workshop 

1pm Cards Anyone

1pm Technology Club Mtg

2:30pm Let’s Dance

5:30pm TOPS

Friday

9:30am Art Workshops

9:30am Canasta

12:15pm Duplicate Bridge

12:30pm Art Workshops

12:30pm Shuffleboard

12:30pm Rummikub

1:15pm Oompah Band Practice

For a detailed description of these classes and programs please review our monthly newsletter for the most up to date information.